Blíží se doba dovolených

I když v posledních letech Češi začínají opět objevovat krásy domova, stále ještě dost z nich vyjíždí na dovolenou do zahraničí, zejména k moři. Ne všechny cestovní kanceláře informují své klienty o možných rizicích, které pobyt v některých destinacích sebou přináší, viz dále…

Pokud cestujete do exotických oblastí, je vhodné se v dostatečném předstihu informovat o možných rizicích, případně si domluvit nezbytná očkování na některém z očkovacích center (lze najít na internetu). Většina očkování je doporučených, povinné ev. důrazně doporučované je očkování proti žluté zimnici při cestování do oblastí s endemickým výskytem tohoto onemocnění, které pravidelně upřesňuje Světová zdravotnická organizace. Cestující do těchto oblastí by měli mít Mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování z očkovacího centra, jinak by se jim mohlo stát, že se do dané destinace nedostanou. Jedná se o velmi závažné onemocnění, kde úmrtnost může dosahovat až 60%. Původcem onemocnění je virus, který na člověka přenesou komářiviz oblasti s výskytem žluté zimnice:

Oblasti s výskytem žluté zimnice

Nejčastěji se při cestách mimo evropský kontinent vyskytují tzv. cestovatelské průjmy. Jsou zpravidla způsobeny nižším hygienickým standardem v těchto zemích, na který nejsme zvyklí. Tyto průjmy obvykle probíhají poměrně lehce, někdy doprovázené zvracením a rychle odezní. Nejdůležitější je včasná rehydratace, to znamená doplnění tekutin a solí. Prášek na přípravu rehydratačního roztoku lze zakoupit v lékárně a je vhodné ho vzít sebou na dovolenou, nebo připravit vlastní rehydratační roztok: 4 lžíce cukru, čajová lžička jedlé sody, 1 šálek vymačkané pomerančové šťávy a to vše do 1 litru vody (buď originál balené, nebo alespoň převařené).

Mnohem závažnější průběh mohou mít infekční průjmy, ať už jsou bakteriálního (Salmonella, Shigella), nebo virového původu, často provázené horečkami, četnými průjmy spojenými se zvracením, což vede k rychlé dehydrataci (odvodnění organismu) a může mít závažné komplikace zejména u dětí a starších osob. Zde je na místě vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Nebezpečnou střevní nákazou přenášenou kontaminovanou zeleninou, ovocem, případně znečištěnýma rukama je amébová úplavice způsobená prvokem Entamoeba histolytica. Onemocnění může být provázeno průjmy, ale nemusí. Nebezpečné jsou komplikace, kdy se prvok může usadit kdekoliv v těle např. v játrech a vytvářet hnisavá ložiska. Jako prevence proti všem těmto střevním onemocněním platí: v rizikových oblastech pít zásadně jen balenou pitnou vodu, nekupovat točenou zmrzlinu na ulici, ovoce a zeleninu před konzumací řádně umýt a ještě lépe oloupat.   Totéž platí jako prevence virové hepatitidy A, tzv. nemoci špinavých rukou u neočkovaných jedinců.

Další závažná onemocnění s případnými trvalými následky jsou břišní tyfus a cholera. I proti těmto onemocněním existuje očkování, které však nemusí poskytovat plnou ochranu. Platí stejná doporučení; nekonzumovat potraviny neznámého původu, vše důkladně omýt v pitné vodě a vyhýbat se i kostkám ledu do nápojů, protože nemusí být vždy vyrobeny z nezávadné pitné vody.

Velmi vážné onemocnění, jehož závažnost cestovatelé podceňují, je malárie. Je několik typů malárie a přenašečem tohoto onemocnění je samička komára Anopheles. Světová zdravotnická organizace vyhlásila každoročně 25. duben jako Světový den malárie. WHO uvádí, že v roce 2012 se vyskytlo celosvětově cca 207 miliónů případů malárie a z toho 627 tisíc osob zemřelo.  U malárie neexistuje očkování a je zapotřebí v maximální možné míře využít při cestách do malarických oblastí preventivní opatření. Patří zde omezení pobytu venku po setmění, ošetření pokožky repelenty, sítě do oken a moskytiéry. Také lze preventivně užívat tzv. chemoprofylaxi, ale tyto léky mohou mít řadu nežádoucích účinků a je zapotřebí je užívat nějakou dobu před odjezdem a ještě také 4-6 týdnů po návratu. V žádném případě nelze užívat bez předběžné porady s ošetřujícím lékařem ev. konzultaci s lékařem z centra cestovní medicíny, viz mapa malarických oblastí:

Mapa malarických oblastí

Není reálné v tomto článku postihnout všechna možná rizika při cestách do zahraničí, různé typy horeček a nejrůznějších parazitárních onemocnění, vč. tyfu a cholery. Vždy to závisí od konkrétní oblasti. Je vhodné se vždy předem a v dostatečném předstihu informovat o případných rizicích a včas se nechat očkovat.

 

MUDr.  Olga Gröschlová

červen 2014